2103/​327

Anon sculp., 19. årh.

Fem miniatureportrætter. Én signeret. Tre kobberstik, et bemalet ben, et offset-tryk og to silhuetklip. Lysmål 7,5×5,5–12×9,5. Og fransk modeillustration. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 27,5×23. Samt engelsk bordramme af sterlingsølv. H. 21. B. 15. (9)

Ramme med bule og kraftig slid på stofbeklædning samt manglende “støtteben”. Silhuetklip og modeillustration med vandskjold. Miniatureportræt på ben fremstår med revner. Papir gulnet.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.150 DKK

(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK