893/​572

Harald Giersing (f. København 1881, d. sst. 1927)

“Siddende Danserinde med Hovedet støttet paa Haanden”, 1919. Usign.; dateret på bagsiden. Olie på lærred. 92×78.

Litteratur: “Grosserer Sjørup Jørgensens Samling af nyere dansk Billedkunst” i “Samleren”, København, september 1936, geng. s. 170. Litteratur: Niels Th. Mortensen: “Dansk Billedkunst”, København 1939, geng. s. 230. Litteratur: Lennart Gottlieb: “Giersing - Maler, Kritiker, Menneske”, Gyldendal, København 1995, gengivet side 205. Udstillet: “Grønningen. Udstilling i Aarhusforeningen Moderne Kunst”, 12. oktober - 26. oktober 1919, kat. nr. 12 (hér med titlen “Danserinde” og angivelsen "Tilhører Hr. Grosserer Sjørup Jørgensen). Udstillet: “Giersing Udstillingen”, Stockholm, november 1958 og København, December 1958, kat. nr. 67 (stemplet på blindrammen). Udstillet: “Sjørup Jørgensens Samling”, Aarhus Kunstforening af 1847, Århus Kunstbygning, 24. april - 3. maj 1970, kat. nr. 24 (stemplet på blindrammen). Proveniens: Arnbaks Kunsthandel, Bredgade, København (stempel på blindrammen). Proveniens: Hr. Grosserer Niels Sjørup Jørgensen, Aarhus. Proveniens: “Købmand Niels Sjørup Jørgensens Samling af moderne dansk kunst”, Bruun Rasmussen Kunstauktioner, auktion 250, 13. maj 1970, kat. nr. 12. Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner, auktion 264, 18. maj 1971, kat. nr. 96. Proveniens: Privateje, Danmark.

Foto: Danserinden Jenny Hasselquist. Foto Goodwin. Fra Vore Damer 18. juli 1918.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020

Vur­dering

1.200.000–1.500.000 DKK

Hammerslag

1.700.000 DKK