1639/766
Svend Aage Holm Sørensen (f. 1913, d. 2004)
Et par væglamper af syreskåret messing, hver med skålformet skærm. Udført hos Holm Sørensen & Co, etiket herfra. 1960'erne. Diam. 32. (2)
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design (udskudt), 30. september 2016
Vurdering
Hammerslag