Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
k“Pontius Pilatus”. Stor figurgruppe af stentøj, dekoreret med okseblodsglasur med grønlige elementer. Sign. Jais, 20123. Kgl. P. H. 58.
Litteratur: Sigurd Schultz: “Nyere dansk billedhuggerkunst”, 1929, modellen gengivet s. 76.
Litteratur: Kai Flor: “Jais Nielsen: keramik”, 1938, gengivet s. 113.
Litteratur: Esbjørn Hiort: “Moderne dansk keramik”, 1955, modellen gengivet helsides i farver s. 35, omtalt.
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 26. september 2017
30 bud