1703/1535
To koran tekster, tusch, gouache og akvarel på papir, antagelig Persien 19. årh. Bestående af: Koranisk vers, “Gud ejer alt”, i den inderste ramme står versene fra suraen/koran-kapitlet Al fatiha skrevet, i den ydre ramme står ordene fra koranverset Ayat ul-Kursi. Lysmål 51×65 cm. Samt: Osmannisk tughra-stempel fra koranen. Lysmål 22×25 cm. Indrammede. (2)
Aldersrelaterede spor og mærker, tughra med små folder og gnav.
Varia, 19. januar 2017
Vurdering
Hammerslag
10 bud