2103/​77

Svensk “Kistebord” af fyrretræ, front med to døre, plade af Ölandssten. 18. årh.s begyndelse. H. 82. L. 188 cm. D. 38 cm. Stenpladens tykkelse 73 mm.

Møbeltypen omtalt og afbildet i 'Danske Bondemøbler' af Axel Steensberg, s. 41–43.

Små rep. under slædefødderne. Ormhuller. Brugsslitage/alderspatina. Nøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK

32.000 DKK