Den Kejserlige Porcelainsfabrik, ca. 1820-1825
Russisk topografisk tallerken af porcelæn, dekoreret i farver og guld på hvid grund, spejl med motiv fra Skt. Petersborg og udsigt til statuen af Peter I den Store af Rusland, kaldet “Bronzerytteren”. Umærket, indpresset “12”og betitlet på bagsiden med kyrilliske bogstaver “Udsigt til monomentet af Peter I”. Den Kejserlige Porcelainsfabrik i Skt. Petersborg, ca. 1820–1825 under Zar Alexander I af Rusland (1801–1825). Diam. 24.
Mindre aldersslitage som f.eks. ridser og slidt forgyldning og brændingspletter. Til venstre på forsiden (nær forgyldningen) tre pletter, som kunne ligne retoucheringer, selvom det ville være et ulogisk farvevalg.
Russisk kunst og antikviteter, 2. december 2021