Emil Orth (f. København 1833, d. sst. 1919)
Kystparti antageligt fra det Det Sydfynske Øhav. Sign. E. Orth. 1861. Olie på lærred. 35×51.
Proveniens: ABR auktion 168, 1964 nr. 104.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024