2415/​294

Emil Orth (f. København 1833, d. sst. 1919)

Kystparti antageligt fra det Det Sydfynske Øhav. Sign. E. Orth. 1861. Olie på lærred. 35×51.

Proveniens: ABR auktion 168, 1964 nr. 104.

Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK