2423/575
Eva Koppel (f. 1916, d. 2006)
Nils Koppel (f. København 1914, d. sst. 2009)
Armstol af bøg. Sæde og ryg betrukket med stribet stof. Model 190. Udført og stemplet hos Slagelse Møbelværk.
Senere ompolstret, rygstykke vendt på hovedet. Ene armlæn med mindre reparation. Desuden almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 4. juni 2024
Vurdering
Hammerslag