2423/​575

Eva Koppel (f. 1916, d. 2006)

Nils Koppel (f. København 1914, d. sst. 2009)

Armstol af bøg. Sæde og ryg betrukket med stribet stof. Model 190. Udført og stemplet hos Slagelse Møbelværk.

Senere ompolstret, rygstykke vendt på hovedet. Ene armlæn med mindre reparation. Desuden almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 4. juni 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK