2144/​263

“Hermes”. Figurlampe af bemalet metal med skærm af glas. 20. årh.s begyndelse. H. inkl. base 66.

Kraftig resatureret, bl.a. på arm, hat og fødder. Senere bemaling. Revne på sokkel. Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag