329/13
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Svanen”. Et par loungestole med returdrej betrukket med lyst skind, drejelig pulverlakeret stjernefod af aluminium, stamme af stål. Model 3320. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 2022. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Ene stol med defekt på kede i ene side.
Budfrist
Vurdering
99515 |