2311/​13

Bertha Schrader (f. Memel 1845, d. Moritzburg 1920)

Flodparti med træer, i baggrunden en landsby. Sign. B. Schrader. Utydligt dateret. Olie på lærred. 37,5×56.

Bertha Schrader var en tysk maler født i det daværende Preussen. Hun begyndte sin kunstneriske uddannelse i Dresden som elev af den neo-impressionistiske maler Paul Baum (1859–1932) og fortsatte efterfølgende sin uddannelse som elev af arkitektur- og landskabsmaleren Paul Graeb (1816–1884). Schrader er bedst kendt for sine værker, der læner sig op ad den neo-impressionistiske genre, mens nærværende værk er mere realistisk.

Minimal afskalning samt langs kant retoucheringer og enkelte sømhuller.

Ældre malerier, møbler og varia, 13. marts 2023

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag