732/​1434

C. W. Eckersberg (b. Blåkrog near Aabenraa 1783, d. Copenhagen 1853)

“Søestykke forestillende adskillige Købmandsskibe som krydser med alle Sejl. Fortil en dansk Orlogsbrig”. Sign. E. 1827. 58×86. Empireramme.

Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier nr. 391.Udstillet: National Gallery of Art, Washington, “Christoffer Wilhelm Eckersberg 1783–1853”, nov. 2003-feb. 2004 nr. 34, omt. og afb. s. 124 og 125.Omtalt og afbildet: Emil Hannover, “Maleren C. W. Eckersberg”, 1898 s. 220 og 222. “Smaa Kunstbøger” nr. 16, 1921 afb. s. 32.Proveniens: Skænket af Eckersberg til skibsfører og skibsportrætmaler Jacob Petersen d. 14. august 1831. Hr. Hansen (1872). Generalkonsul Johan Hansens samling (fra 1898) nr. 319, dennes auktioner, del VI, Winkel & Magnussen 131, 1933 nr. 31, afb. s. 4. ABR auktion 576, 1992 nr. 19, afb. s. 29. Sotheby's London, 2001 nr. 9.Eckersberg skriver i sin dagbog d. 24. aug. 1827: “Begyndt at male paa et nyt Søestykke”. Godt tre uger senere er billedet færdiggjort, d. 15. sept. 1827 noterer Eckersberg: “Endt Søestykket forestillende adskillige Købmandsskibe som krydser med alle Seil, for til en dansk Orlogsbrik”, (Dagbogscitater fra Emil Hannover, “Maleren C. W. Eckersberg”, 1898 s. 368).I begyndelsen af 1820erne begyndte Eckersberg at fatte interesse for marinemaleriet, og gennem årene udviklede han sig til at blive Danmarks marinemaler par excellence. Motiverne var ikke vanskelige at finde i et land, der er omgivet af vand. Havet og sejlskibene fascinerede ham. Han lod det ikke være ved det. Det var ham magtpåliggende at udføre sine malerier i overensstemmelse med virkeligheden, derfor blev vejrforholdenes indvirken på skibenes sejlsætning nøje observeret og skyerne placeret rigtigt på himlen. Han satte sig grundigt ind i vejrliget, og førte dagbog over vejr og vindforhold gennem hele livet. Han orienterede sig om, hvorledes et skib skulle manøvreres under forskellige vindforhold og studerede skibets tekniske detaljer. Af H. C. Ørsted lånte han en bog med tegninger af skibes forskellige maskindele.Nærværende maleri er et strålende eksempel på Eckersbergs nationale og internationale format, og man forstår, hvorfor det højt estimerede Natio

Condition

UV-light shows a few tiny retouches on the sky, on the bottom part of the ship + on the left white sail. There is a fine net of cracks on most of the surface, but these cracks are not eyecatching or serious and they are well protected under the varnish. You can sense a mark from the upper stretcher. The painting look very fine with very nice, fresh and clear colours. It really has a fine light and and atmospheare + some really good details.

Additional Remarks

Auction

Selected paintings, 9 June 2004

Category
Estimate

5,000,000 DKK

Sold

Price realised

5,200,000 DKK