2034/816
Dansk snedkermester
Lænestol betrukket med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med grønt mønstret, sømbeslået stof. 1940'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Betræk med slitage, herunder pletter og smuds. Et armlæn med mindre hul.
Moderne kunst og design, 18. august 2020
Vurdering
Hammerslag
15 bud