1722/651
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Cirkulær vase af terrakotta støbt i knoppet stil. Dekoreret med lys grågrønlig glasur. Stemplet signatur Salto, 6, XI. Udført og stemplet hos P. Ipsens Enke, Denmark. H. 20,5.
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 30. maj 2017
Vurdering
Hammerslag
24 bud