2449/211
Kinesisk Sancai glaceret Shiwan Foo hund af keramik, venstre pote beskytter en hvalp. Ca. midt 20. årh. H. 41 cm. B. 43 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle brændingsfejl i form af revner.
Vurdering