Tove Kindt-Larsen, tilskrevet (f. 1906, d. 1994)
Edvard Kindt-Larsen, tilskrevet (f. Frederiksberg 1901, d. Gentofte 1982)
Tidlig kaminstol med stel af eg. Sæde samt ryg udspændt med flettede læderremme af naturskind. Udført ca. 1940–45, antagelig hos snedkermester Gustav Bertelsen.
Stolen er antagelig en ukendt forsimplet variant af ægteparret Kindt-Larsens ikoniske kaminstol som blev præsenteret på snedkerlaugets udstilling i 1940. I sin grundform er stolen meget lig denne.
Meget god restaureret stand. Læderflet hæftet med messingsøm. Almindelig brugspatina, herunder nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021