1439/1561
Kinesisk trefløjet skærm af udskåret træ med buddhistiske symboler med seks indsatte plaketter af porcelæn, dekorerede i farver med legender og historiske figurer. 20. årh. H. 72 cm. L. 82.
Revner i træ. Brændingsfejl på plaketter. Undersøgt i ramme. Slitage.
Varia, 25. september 2014
Vurdering
Hammerslag