1734/528
Skænk af teak med fire skydelåger i front, bag hvilke bakker og justérbare hylder, monteret på seks tilspidsede ben. Model 49. Udført hos Brande Møbelindustri. H. 80. B. 290. D. 47.
Ovenstående skænk er med ekstraordinær bredde på 290.
Litteratur: Mobilia nr. 73, august 1961.
“Dansk Kunsthåndværk” nr. 2–3, 1961 i annonce.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Top med overfladeridser, mærker og vandskjolder. Ridser og mærker på ben.
Moderne kunst og design, 22. august 2017
Vurdering
Hammerslag
24 bud