2144/762
Henry Kjærnulf (f. Ubberud 1911, d. 1975)
Et par lænestole af eg med skulpturelle rygge, betrukket i sæde med grønt stribet uld. Udført hos EG Kvalitetsmøbel. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter. Tørringsrevner.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud