1534/1220
Bordur af stål. Model MemoVox. Mekanisk værk med alarm og manuelt optræk. Patineret skive og krans og guldfarvede visere og timemarkører. En enkelt udskiftet optrækskrone. Kassediam. ca. 43 mm. 1960erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Øsken mangler.
Smykker, 19. august 2015
Vurdering
Hammerslag