Foto endnu ikke klar
893/​101

Lorenz Frølich (f. København 1820, d. Hellerup 1908)

"Gefion pløier Sjælland udaf Skaane”. 1870'erne. Usigneret. Olie på lærred. 36×46.

Motivet stammer fra den nordiske mytologi. Det fortælles hvorledes Gefion ved hjælp af sine sønner, pløjer Sjælland fri af Skåne. Gefion er således iflg. mytologien ophavskvinde til Sjælland. I nogle versioner af myten er sønnerne forvandlet til okser, som vi kender det fra Gefionspringvandet af den danske billedhugger Anders Bundgaard, placeret for enden af Amaliegade overfor Kastellet i København.

Frølich udførte flere forskellige versioner af myten i forskellige medier: Det store loftsmaleri på Frederiksborg Slot i Hillerød fra 1882, her er sønnerne også forvandlet til okser, og i første mappe af hans grafiske værk “Nordens Guder i Billeder” fra 1874. Nærværende maleris motiv er meget lig med raderingen fra mappen og man må derfor antage, at maleriet er fra nogenlunde samme tid.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 298, 1973 nr. 79.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 25. februar 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK