1448/​212

Engelsk standur i kasse af egetræ. Messingskive sign. George Clapham, Brigg. 18. årh.s slutning og senere. H. 198. B. 52. D. 24.

Kassen 20. årh.; denne med skrammer og enkelte revner. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. To lodder. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger.

Ældre malerier og møbler, 24. november 2014

Ure ▸ Standure

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
3.000 DKK
2.000 DKK