Amager hovedvandsæg af forgyldt sølv, hjerteformet korpus, prydet med filigran, hængslet låg med to engle holdende en kronet medallion, heri ejerinitialer med årstal PCWS THPS 1858, bagsiden med mindesmærke, svampehus prydet med to mindesmærker på hhv. for- og bagside, fodstykke punslet med akatusblade, hvori balsamgemme og herpå stående to stejlende løver, hængslet låg i bund. Mester Mester Christopher Glerup Jacobsen, København 1847–1880. Vægt 114 g. H. 11,5 cm.
Initialerne står for Peter Crilles Wybrandtsen (1834–1905) og hustru, Trein Hans Petersen (1836–1902), “Wybrandtsminde” i Store Magleby. De blev viet den 13. maj 1858 i brudens mors hjem og dette hovedvandsæg var en bryllupsgave.
Litteratur: Tine Froberg Mortensen, “Hovedvandsæg fra Amager”, Amagermuseet 2001. Martin Hans Borg, “Fra Amagers private skatkammer”, Museum Amager 2022, s. 96.
Proveniens: Peter Crilles Wybrandtsens og Trein Hans Petersens familie indtil i dag.
Seller informs: Bærer selvfølgelig præg af at være gammel
Antikviteter – kunsthåndværk, møbler og tæpper, 17. september 2024