Fransk Louis Philippe kaminur af forgyldt bronze, urhus med siddende helgeninde i bøn, skive af hvid emalje, tilhørende glasklokke med base af sortmalet træ. Frankrig, 19. årh.s midte. Kaminur H. 53. B. 38. D. 13. Glasklokke H. 56. B. 48. D. 23.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Optræksnøgle og Pendul medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020