2444/552
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Rund lågskål af stentøj, indridset med vertiakle riller i relief. Dekoreret med grøn, gråbrun og lys blå glasur. Sign. monogram, 118. Forsynet med låg af patineret bronze. H. 8. Diam. 12,8.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Lågets sarg med buler/skævheder. Låget vipper en smule når placeret på selve skålen.
Vurdering
Hammerslag
14 bud