1541/1613
Lille fransk kaminur af forgyldt bronze og messingblek, skive af hvid emalje, urhus med siddende jæger med hare. 19. årh.s slutning. H. 33. B. 25. D. 11.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul og optræksnøgle medfølger.
Varia, 8. oktober 2015
Vurdering
Hammerslag