Foto endnu ikke klar
883/​990

C. E. Bolin, Skt. Petersborg 1897-1898, tilskrevet

“Det Russiske Safirdiadem”. Enestående kejserligt og kongeligt russisk safirdiadem, prydet med otte ovalcut safirer samt talrige oldmine- og singlecut diamanter. Formgivet med hævet hjerteformet midterparti og blomsterknopper, hvorover en horisontal ovalcut safir omkranset af diamanter, herunder tretten ovale og vertikale led i forløb og i voksende størrelse fra højre og venstre mod midterpartiet, syv led prydet med en ovalcut safir omkranset af diamanter, hvorimellem seks åbne led i form af snirkler prydet med diamanter, imellem hvert led en hævet blomsterknop, herunder en række diamanter på buet kronering omvundet med bånd af fløjl, monteret i guld og sølv. “Det Russiske Safirdiadem” indeholder safirer fra Ceylon, i alt otte ubehandlede på i alt ca. 33 karat, samt endvidere diamanter på i alt ca. 53 karat. Farve River-Top, Crystal (E-I). Klarhed VS-P1. H. 7,5. L. 36. Tilsyneladende uden mestermærke. Indvendig bredde 12,5.

Certifikat nr. 103271, dateret 10. oktober 2018, fra Swiss Gemmological Institute SSEF i Basel, Schweiz, medfølger.

Eftersyn i København 21.-23. og 30. november. Efter i London 24.-26. november. Personligt eftersyn ved aftale med Martin Hans Borg, tel. + 45 88181 1128.

Læs mere om “Det Russiske Safirdiadem” i den velillustrerede artikel i vores russiske katalog, inklusive f. eks. historien om de kongelige ejere gennem generationer, smykkets brug og ændringer gennem tiden samt omtale af smykket i danske aviser og russiske arkiver anno 1898.

Proveniens: “Det Russiske Safirdiadem” var oprindeligt et kombinationssmykke og gave fra Zar Nikolaj II og Zaritsa Alexandra Feodorovna af Rusland til Zarens slægtning, prinsesse Alexandrine af Mecklenburg-Schwerin, da hun indgik ægteskab med Prins Christian af Danmark den 26. april 1898 i Cannes. Dette prinsepar blev i 1912 udråbt til Dronning Alexandrine og Kong Christian X af Danmark og kongen var Danmarks regent indtil hans død i 1947. Dette danske kongepar skænkede smykket til deres svigerdatter, daværende Prinsesse Caroline-Mathilde af Danmark den 8. september 1933 ved hendes bryllup i Fredensborg Slotskirke med deres yngste søn, Prins Knud. Arveprinsesse Caroline-Mathilde overdrog ejerskabet af smykket på Sorgenfri Slot den 3. februar 1963 til sin søn, Grev Christian, men beholdt brugsretten. Mellem 1958 og 1963 fik Arveprinsesse Caroline-Mathilde ændret den russiske bryllupsgave til dets nuværende form med fast kronering. Grev Christian giftede sig den 27. februar 1971 i Lyngby Kirke med Anne Dorte Maltoft-Nielsen. Efter Arveprinsesse Caroline-Mathildes død i 1995 modtog Grev Christian af Rosenborg smykket, som Grevinde Anne Dorte derefter bar til sin død i 2014. Herefter greveparrets tre døtre, Josephine af Rosenborg, Camilla af Rosenborg og Feodora af Rosenborg, til i dag.

Russisk kunst, 30. november 2018

Vur­dering

1.500.000–2.000.000 DKK

Hammerslag

2.000.000 DKK