1834/1645
Et par kandelabre af porcelæn og bronze, hver med tre svungne og en lige lysarm samt et par vaser af porcelæn, hanke i form af svaner, dekorerede i farver og guld med blomster og putti i kartoucher på turkisfarvet grund. Sevrès stil. 20. årh. H. 36 og 23. (4)
Den ene vase med reparation ved metalmontering. Den ene kandelaber med løse samlinger. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 23. august 2018
Vurdering
Hammerslag