93/​202

Anker Lund (b. Copenhagen 1840, d. Frederiksberg 1922)

“Kong Erik Ejegod meddeler på Viborg Thing, det forsamlede folk sin hensigt at drage til Det Hellige Land, som bod for nogle drab, han har begået ved et gæstebud (aar 1103)”. Maleri. Sign. Anker Lund 1879. 99×122.

Udstillet: Charlottenborg 1879. Proveniens: Tidligere i Redaktør N.C. Rom's eje.Uddrag fra Weillbachs Kunstner Leksikon:Lund dyrkede historiemaleriet og hentede især sine motiver fra nordisk oltid og middelalder. Senere malede han utallige altertavler med stadig gentagelse af et lille udvalg af Sujetter. Af større betydning af hans mangeårige virksomhed som leder af dekorationsafdellingen på P. Ipsens Terrakottafabrik (fra 1871) i en periode, hvor fabrikken specialiserede sig i efterligning af oltidens keramik. Lund har selv givet tegninger til vaser efter græske forbilleder. Arbejder der høstede international anerkendelse. Afbildet

Additional Remarks

Auction

Older paintings, 12 January 2004

Category
Estimate

30,000–40,000 DKK

Sold

Price realised

24,000 DKK