1325/856
Lis Ahlmann (f. Århus 1894, d. Frederiksberg 1979)
Erhvervet af Trapholt i juni 2013.
Tæppe vævet i geometriske mønstre af uld i brune nuancer. 115×180.
Proveniens: Børge Mogensen, huset på Soløsevej.
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 18. juni 2013
Vurdering
Hammerslag