1635/1689
George III lygteur af mahogni, skive af messing med forgyldt ornamentik, forsølvet timekrans med romer og arabertal, værk med halvtimeslag, strike-silent, datoviser, repetion. Plakette sign. James Taylor, London. H. 55. B. 35. D. 19.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Kasse og urværk ikke samhørende. Nøgle medfølger.
Varia, 1. september 2016
Vurdering
Hammerslag