1635/​1689

George III lygteur af mahogni, skive af messing med forgyldt ornamentik, forsølvet timekrans med romer og arabertal, værk med halvtimeslag, strike-silent, datoviser, repetion. Plakette sign. James Taylor, London. H. 55. B. 35. D. 19.

Der gives ingen garanti for værkets funktion. Kasse og urværk ikke samhørende. Nøgle medfølger.

Varia, 1. september 2016

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK