Peter Brandes (f. Assens 1944)
Rundt fad af glaseret lertøj, dekoreret med ansigt i profil. Sign. Peter Brandes, 95. Udført hos Tommerup Teglværk for Den Kongelige Porcelænsfabrik. Unika. Diam. 53,5.
Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg.
Oprindelige brændingsrevner.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021