747/​1342

Lorenz Frølich (b. Copenhagen 1820, d. Hellerup 1908)

“Kampen paa Samsö. Efter Saxo og Hervors og Orvarods Sagaer”. Sign. monogram Kjøbenhavn 1845. 94×127. Ramme dekoreret af Frølich med blomster, stjerner samt hovedpersonernes navne “Angantyr, Ørvarodd, Hjalmar.”

Udstillet: Charlottenborg 1845 nr. 397 (tillægget). Statens Museum for Kunst, “C. W. Eckersberg og hans elever”, 1983 nr. 122, afb. s. 168. Afbildet og omtalt: F. Hendriksen, “Lorenz Frølich - egne optegnelser og breve til og fra hans slægt og ungdomsvenner”, København 1920 s. 121–122. Proveniens: Maleren Vilhelm Kyhn, som gave fra Lorenz Frølich. Vilhelm Kyhns dødsboauktion oktober 1903 nr. 174. Lorenz Frølich læser i 1842 om kampen på Samsø og nævner i et brev dateret d. 1. 10. 1842 til vennen Johan Thomas Lundbye fra München, at han vil arbejde med temaer fra sagaen: “ ... Jeg har netop læst Holmgangen paa Samsøe, den maae jeg arbejde Noget til, og de som føle Lignende, som jeg, maae forstaae mig.” (Citat: “Lorenz Frølich - egne optegnelser og breve til og fra hans slægt og ungdomsvenner”, København 1920 s. 92).Kampen på Samsø står mellem Angantyr og Hjalmar om Uppsalakongen Yngves datter Ingeborg. Ørvarodd deltager på Hjalmars side og fælder Angantyrs 11 brødre, mens Angantyr og Hjalmar giver hinanden banesår. På maleriet ses Angantyr siddende til venstre med sværdet Tyrfing, der havde overnaturlige egenskaber. Til højre rækker den døende Hjalmar sin armring til vennen Ørvarodd, den eneste overlevende, og giver ham samtidig sin sidste hilsen til Ingeborg.

Additional Remarks

Auction

Old master paintings and more, 7 September 2005

Category
Estimate

30,000–50,000 DKK

Sold

Price realised

46,000 DKK