Ubekendte malere 19. årh.
Personer på strand, to fiskere, kvindeportræt, siddende kvinde der tager sig til hovedet samt byparti. To førstnævnte senere betegnet SK, sign. Rud. T, to sidstenævnte senere betegnet C.W. Eckersberg samt Eckersberg. Fire bly på papir samt en pen på papir. Lysmål 13,5×21–19,5×24,5 samt bladstørrelse 16×21–29×23. (5)
Figurer på strand, proveniens: ABR auktion 460, 1984, nr. 1476.
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Fugtpletter samt enkelte misfarvninger.
Ældre malerier og møbler, 15. maj 2017
40 bud