1720/​99
Ubekendte malere 19. årh.: Samling tegninger. Bly på papir samt pen på papir. Lysmål 13,5×21–19,5×24,5 samt bladstørrelse 16×21–29×23. (5)

Be­skriv­el­se

Personer på strand, to fiskere, kvindeportræt, siddende kvinde der tager sig til hovedet samt byparti. To førstnævnte senere betegnet SK, sign. Rud. T, to sidstenævnte senere betegnet C.W. Eckersberg samt Eckersberg. Fire bly på papir samt en pen på papir. Lysmål 13,5×21–19,5×24,5 samt bladstørrelse 16×21–29×23. (5)

Figurer på strand, proveniens: ABR auktion 460, 1984, nr. 1476.

Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Fugtpletter samt enkelte misfarvninger.

Ældre malerier og møbler, 15. maj 2017

Ældre grafik & tegninger

Vur­dering

2.000 kr.

Hammerslag

5.000 kr.

Budhistorik

(Autobud) 5.000 kr.
4.800 kr.
4.600 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.
3.800 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
(Autobud) 3.200 kr.
3.000 kr.
(Autobud) 2.900 kr.
2.800 kr.
2.700 kr.
2.600 kr.
(Autobud) 2.500 kr.
2.500 kr.
(Autobud) 2.400 kr.
2.300 kr.
(Autobud) 2.100 kr.
2.000 kr.
1.850 kr.
(Autobud) 1.800 kr.
1.800 kr.
(Autobud) 1.750 kr.
1.700 kr.
(Autobud) 1.550 kr.
1.500 kr.
1.450 kr.
1.400 kr.
1.350 kr.
(Autobud) 1.300 kr.
1.300 kr.
1.250 kr.
(Autobud) 1.200 kr.
1.150 kr.
1.100 kr.
(Autobud) 1.050 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.