2443/827
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Tre vaser af lertøj, dekoreret med hhv. grønne, hvide og brune glasurer. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. resp. 13,3, 20,5 og 26,5. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Grøn vase med stor munding med hårrevne samt flere glasurafslag på munding. Brændingsrevne på fodrand. Grøn vase med lang hals med reparation og revne på fodrand.
Moderne kunst og design, 22. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag
14 bud