2312/101
Bordur med alarm funktion af messing og glas, sort skive, timekrans med romertal, 8-dagesværk. Mærket Jaeger. Serienr. 59. Ca. 1950. H. 9,5. B. 6,5. D. 3,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med brugsspor, herunder overfladiske ridser på urkasse.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. marts 2023
Vurdering
Hammerslag