893/274
Mathias Engström (, mester i Stockholm 1758-1797)
A Svensk rokoko kommode af frugt træ med plade af Ölandsten med fossiler. Stemplet i skuffen 'M. Engström' samt stockholm stempel. Sverige, 18. årh.s midte. H. 83. B. 121. D. 62.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk
Møbler, tæpper og varia , 26. februar 2020
Vurdering
Hammerslag