“Et Fregatskib og en Slup”. 1835. Usigneret. Olie på lærred monteret på karton. 22,5×32.
Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier nr. 505.
Proveniens: C. W. Eckersbergs dødsboauktion 1854 nr. 111. Fru Ferslew, f. Damborg. Bruun Rasmussen auktion 161, 1964 nr. 60, afb. s. 13. Bruun Rasmussen auktion 243, “Fortegnelse over en samling Dansk Guldalderkunst m.m.”, 1970 nr. 11, afb. s. 11.
Malerier, 24. november 2015