795/​31

P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)

Købt i november 2008 af Fuglsang Kunstmuseum.

Parti fra Møns Klint med Taleren. Sign. P. C. Skovgaard (sammenskrevet) 1852. Olie på lærred. 126×190.

P. C. Skovgaard kunne som få danske malere fornemme og gengive den storslåede og dramatiske danske natur. Det kommer til udtryk i nærværende maleri fra Møns Klint med Taleren. Egnen omkring Møns Klint stod hans hjerte nær. Han vendte ofte tilbage til stedet og gengav klinten både i små skitser og som her i et maleri af en imponerende størrelse. Desværre findes dette usædvanlige naturfænomen ikke længere. En januarstorm 2007 gjorde udfaldet! P.C. Skovgaard besøgte Møns Klint første gang i 1842. I en brevveksling mellem kunsthistorikeren N. L. Høyen og P. C. Skovgaard skrev førstnævnte om sin begejstring for Møns Klint: “Der er rigt Stof for en Maler! .... Den staaer mod Luften og Søen som Marmorpaladserne i Paul Veroneses Arbejder”. Han fremhævede også de særlige lysforhold der er mellem himmel og hav og nævnte, at lyset er mere sydlandsk end i resten af Danmark. P. C. Skovgaard blev tilskyndet til at besøge Møn, og han blev ligeså bjergtaget af den storladne natur som Høyen. Det var en vanskelig opgave at skildre lys og skygge i den store kridtmasse og få den tilpasset den omliggende natur: himmel, hav og strand. Det gav ham mange kvaler, og først da han en dag gik ned på stranden og observerede lysvirkningerne på den store kridtmasse forstod han, hvordan han skulle gribe maleprocessen an. Skovgaard valgte at male Taleren set nede fra stranden, herved kom den til at virke endnu mere imponerende, og han lod dele af klinten være i skygge. Herved opnåede han, at skrænten ikke fremstod for unuanceret. Der kom flere facetter frem. Et mindre maleri med lignende motiv findes på Fuglsang Kunstmuseum på Lolland. Blandt Skovgaards samtidige har også C. W. Eckersberg, I. C. Dahl og Jørgen Roed været optaget af den særegne natur og har malt markante malerier derfra. Se Eckersbergs udgave af Møns Klint i maleriet “Anden Udsigt til Sommerspiret” fra 1809, som også er til salg på nærværende auktion.

Trésor - Jubilæumsauktion, 18. november 2008

Vur­dering

500.000–600.000 DKK

Hammerslag

800.000 DKK