1513/828
Jørgen Rohweder, tilskrevet (f. 1904, d. 1994)
Gyngehest af bambus og bambusflet. Antageligt udført hos E.V.A. Nissen. H. 66. L. 85.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 24. marts 2015
Vurdering
Hammerslag