Jens Thielsen Locher (f. Flensborg 1825, d. København 1869)
Skibsportræt af skonnerten “Adolphine”. Sign. I. Locher, Copenhagen, 1856 og betegnet Adolphine Capt. A. Woll. Olie på lærred. 52,5×72.
Retoucheringer. Talrige krakeleringer. Én reparation/lap på bagsiden. Behov for let overfladerensning. Mærker fra blændramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020