1511/​512

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“AP 20”. Et par lænestole med ben og armlæn af bejdset bøg. Sider og ryg betrukket med grøn uld, sæde hynde med beige uld. Formgivet 1952. Udført 1950erne hos AP-Stolen. (2)

Købt af nuværende ejers forældre i 1957.

Model præsenteret på udstillingen “Dansk Møbelkunst i Magsin du Nord”, 1952.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 11, november 1952.

Litteratur: Bygge og Bo, bd. 4, 1952–53, s. 8 og 34.

Litteratur: Noritsugo Oda, “Hans J. Wegner's 100 Chairs”, s. 71.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben og armlæn. Behov for ompolstring.

Moderne kunst og design, 10. marts 2015

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK

18 bud

38.000 DKK
(Autobud) 36.000 DKK
36.000 DKK
34.000 DKK
(Autobud) 32.000 DKK
30.000 DKK
(Autobud) 29.000 DKK
28.000 DKK
(Autobud) 27.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK
(Autobud) 24.000 DKK
24.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK
(Autobud) 21.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK