Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)
Portræt af kunstnerens datter Inger. Usigneret. Olie på lærred. 95,5×80. Uindrammet.
Proveniens: Nedarvet i kunstnerens familie indtil i dag.
Mindre stødmærke med afskalning ved nederste højre hjørne samt stødmærke ved højre kant. Nålehuller i hjørner. Behov for let overfladerensning og opstramning. Enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021