2148/​37

Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)

Portræt af kunstnerens datter Inger. Usigneret. Olie på lærred. 95,5×80. Uindrammet.

Proveniens: Nedarvet i kunstnerens familie indtil i dag.

Mindre stødmærke med afskalning ved nederste højre hjørne samt stødmærke ved højre kant. Nålehuller i hjørner. Behov for let overfladerensning og opstramning. Enkelte minimale afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag