2414/11
Russisk fire-delt ikon med fremstilling af Indtoget i Jerusalem, Gudsmoders Hensoven, Kristi Himmelfart og the True og Det Dyrebare og Livgivende Kors' Ophøjelse. Tempera på træpanel med kovcheg. 17. årh. 32×25 cm.
Enkelte mærker og krakeleringer. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024
Vurdering
Hammerslag