2414/​11

Russisk fire-delt ikon med fremstilling af Indtoget i Jerusalem, Gudsmoders Hensoven, Kristi Himmelfart og the True og Det Dyrebare og Livgivende Kors' Ophøjelse. Tempera på træpanel med kovcheg. 17. årh. 32×25 cm.

Enkelte mærker og krakeleringer. Retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

8.000 DKK