2006/879
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 6”. Daybed med stel af eg. Sæde og opklappelig ryg betrukket med defekt grøn og stribet uld. Udført og mærket hos Getama. H. 76. L. 196. D. 85.
Stel med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og kantafslag. Betræk defekt med skjolder, smuds og pletter. Kræver ompolstring.
Moderne kunst og design, 4. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
12 bud