2444/​17

Barok skrivemøbel af sortmalet træ og beklædt med sømbeslået sort læder, beslag af bronze, senere underdel af bemalet træ. 18. årh.s begyndelse. H. 112. B. 122. D. 54.

Proveniens: Familien Danneskiold-Samsøe, Ulriksholm Slot, Kerteminde, Fyn.

To nøgler medfølger. Brugsslitage. Det ene håndtag i siden er knækket. Senere underdel.

I Lyngby
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?