914/​885

Carl Dahl (f. Fåborg 1812, d. Frederiksberg 1865)

Parti fra Dyreborg Klint ved Fåborg. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 17×29.

Dahl blev optaget på Kunstakademiet i 1835. Han var elev af I. P. Møller (1783–1854) og fik undervisning i perspektiv af G. F. Hetsch (1788–1864). Han blev også elev af C. W. Eckersberg (1783–1853), som (med sit fokus på marinemaleriet) fik afgørende betydning for hans kunst. Dahl uddannede sig som marinemaler hos Eckersberg, og de to blev nære venner og hjalp endda hinanden med fuldførelsen af malerier. Dahl hjalp f.eks. Eckersberg i hans sidste år med at tegne riggen på hans skibsbilleder. Dahl blev selv lærer på Kunstakademiets perspektivskole i årene 1842–48. Han var også tegnelærer ved Søkadetakademiet i 12 år og tog på flere rejser med den danske flåde, hvilket gav ham mulighed for at nærstudere og skildre skibe med stor teknisk nøjagtighed.

Selvom Dahl primært var marinemaler, udførte han også topografiske malerier. Nærværende maleri er fra det lille fiskerleje Dyreborg tæt på Dahls fødeegn, Fåborg.

Malerier, tegninger og ikoner, 14. juni 2023

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK